Rychlé šípy - Pojem?

7. června 2016 v 19:40 | Monty |  Jaroslav Foglar
Rychlé šípy je název fiktivního klubu pěti hochů, jimiž byl Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer,Červenáček a Rychlonožka. Jejich autorem je Jaroslav Foglar. Rychlé šípy jsou v ČR všeobecně známé prakticky každému. Jméno Mirek Dušín se dokonce stalo příslovečným. Protikladem Rychlých šípů v kreslených seriálech je Bratrstvo kočičí pracky: Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš.Rychlé šípy původně vycházely jako komiks (kreslený seriál) od roku 1938 do roku 1989 s vynucenými přestávkami v období komunismu.


Zatímco autorem textu byl vždy Jaroslav Foglar, kreslířem první série byl Jan Fischer, druhou sérii (období kolem Pražského jara) kreslil Marko Čermák. První série vycházela v časopisech Mladý Hlasatel a Vpřed. Souborné knižní vydání seriálu vyšlo roku 1998 v nakladatelství Olympia. Rychlé šípy jsou hlavními postavami trilogie Dobrodružství v temných uličkách: Záhada hlavolamu (1941), Stínadla se bouří (1947), a Tajemství Velkého Vonta (1986 české vydání v Německu, v ČR až 1990). Záhada hlavolamu byla zfilmována v roce 1993 - režie: Petr Kotek a stala také se námětem TV seriálu z roku 1969 - režie Hynek Bočan. Známými rekvizitami z ní jsou záhadný hlavolam Ježek v kleci, Tleskačovo létající kolo, tajemný Em, temné uličky Stínadel a bezeslovná píseň Vontů.
Mirek Dušín je vůdcem Rychlých šípů - legendárního chlapeckého klubu. Jeho základním charakterovým rysem je výjimečný smysl pro čest a hrdost. Za každou cenu se snaží hájit pravdu, ctít přátelství, pomáhat a vytvářet výborné přátelské prostředí pro ostatní. V jeho chování není možno nalézt jedinou vadu. Většina nápadů pochází z jeho hlavy, čímž přesvědčuje o svých vůdcovských schopnostech nejen chlapce v klubu. Po celou dobu se snaží působit na své přátele a být jim vzorem. V Rychlých šípech je silně dominující postavou. Kombinace duševních a fyzických vlastností Mirka Dušína vytváří téměř nadlidskou bytost. Mirek Dušín se vryl do obecného povědomí jako symbol člověka s vynikajícími vlastnostmi - často bývá používán i v přehnaném, až výsměšném slova smyslu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama