Rychlé šípy 1968

7. června 2016 v 19:41 | Monty
Natočeno podle knih Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří
Režisér: Hynek Bočan
Kameraman: Jiří Kadaňka
Vedoucí výroby: Miloslav Vaněk
Architekt: Olin Bosák
Maskér: Jiří Hurych
Zvukový mistr: František Černý
Střihač: Zdeněk Stehlík
Hudební skladatel: Jiří Šust
Skript: Marie Beránková
Hlavní role:
Červenáček: Roman Skamene
Rychlonožka: Martin Kapoun
Mirek Dušín: Jiří Lukeš
Jarka Metelka: Tomáš Hádl
Jindra Hojer: Zdeněk Jánský
Širokko, Velký Vont: Jan Tříska
Jan Tleskač: Jaromír Hanzlík
Vojtěch Vont: Jaroslav Satoranský
Losna: Ivan Vyskočil
Mažňák: Václav Sloup
Em: Jaroslav Moučka
Vypravěč: Radoslav Brzobohatý

Obsah dílů:

1. díl:
Na začátku seriálu se objevuje několik záběrů a replik ze života "kreslených Rychlých šípů", jako např. "Rychlé šípy sáňkují" - příběh 50, "Rychlé šípy loví bobříky" - příběh 47, "Rychlé šípy hrají divadlo" - příběh 41, "Rychlé šípy a samoletka" - příběh 43. Rychlé šípy pomohou pronásledovanému Marinčákovi se schovat před Vonty, kteří ho pronásledují. Marinčák o sobě tvrdí, že má ježka v kleci. Pro Vonty je to něco posvátného, ale Rychlé šípy ani Marinčák vlastně neví co to je. A tak se Rychlé šípy rozhodnou vypravit do Stínadel. Do čtvrti plné tajemných uliček, zákoutí a dvorů, part kluků, jenž jsou nepřátelští ke všem vetřelcům z jiných čtvrtí, kde na každém rohu číhá nebezpečí, ale zároveň i dobrodružství. V Jedné z uliček naleznou na zdi nakresleného ježka v kleci, ale i zajímavý inzerát, jenž vymění ježka v kleci za motocykl. Z toho co zde viděli se dalo usuzovat, že se pro Vonty schyluje k velice důležité události. Nakonec jsou Rychlé šípy prozrazeni a schovají se před Vonty v jednom starém dvoře.

2. díl:
Ovšem ani tento dvůr pro ně není záchranou. Vpadnou do rukou Rezatých klíčů, party, která za jejich propuštění žádá přinést vše co naleznou za dveřmi s třemi zámky. Rezaté klíče si nechají Červenáčka jako rukojmí a ostatní chlapci se vydají do sklepení za tajemné dveře. Naleznou zde dopis, který říká, že nejvíce o ježku v kleci ví kostelník od sv. Jakuba a o jakési podzemní chodbě, jež ústí do Přístavní ulice č. 27. Po návratu k Rezatým klíčům zjistí, že Červenáček již s nimi není, a že ho zajala jiná parta - Mažňákovci. Mažňákovci vyslýchají Červenáčka co pohledává ve stínadlech a co ví o ježku v kleci.

3. díl:
Samozřejmě, že zbylí hoši nenechají Červenáčka v zajetí a vysvobodí ho. Na druhý den uvidí Mirek s Jarkou, jak Červenáček vybíhá sám ze Stínadel. Když jim však na další schůzce v klubovně neřekl o svém výletu, připravil Mirek jen čtyři žluté špendlíky. Na Červenáčka nezbylo a tak se urazil a utekl. Mirek ostatním hochům prozradil, že nalezl tajný vzkaz, který si přinesli ze své minulé výpravy do Stínadel. Stálo v něm, že mají hledat na Červených schodech pětiboký kámen, pod kterým je zakopána kronika Vontů. Vypraví se do Stínadel pro tuto kroniku, ale nezpozorují, že je na zpáteční cestě sleduje parta Vontů. V klubovně pak čtou z kroniky o historii Vontů, o velké bitvě, kterou svedly dvě znepřátelené strany a Vojtěchu Vontovi, který se snažil této bitvě zabránit.

4. díl:
Velká bitva byla svedena. Bojovalo se pytli naplněnými na jedné straně vápnem a na straně druhé černými sazemi. Tu se však stalo, co se muselo stát. Kdosi překročil stanovenou úmluvu a místo pytle naplněného vápnem zasahuje Roberta Komoura kamenem. Je to nešťastné a vážné zranění. Komour umírá a bitva je skončena. Tehdy znovu vystupuje Vojtěch Vont a získává stále více chlapců ochotných podepsat věčný mír mezi oběma stranami. Nastal den pohřbu Roberta Komoura. Stínadelští nemají na věnce nebo kytice, ale přesto je jeho štít plný žlutých květů, jenž tou dobou ve Stínadlech rozkvétají. Večer se pak za okny stínadelských hoří svíčky. Jsou to ti, co jsou věrni Vojtěchu Vontovi a jeho mírovým zásadám. Další kapitolu o Stínadlech si Rychlé šípy chtějí přečíst až na příští schůzce. Ale na druhý den naleznou vykradenou klubovnu, tedy ztratilo se jim to nejcennější - Vontská kronika a proto se scházejí u Šmejkalovi ohrady, kde si znovu přísahají věrnost klubu. Podezření padlo na Červenáčka. Ovšem při své další návštěvě Stínadel pomohou Červenáčkovi ze zajetí Rezatých klíčů a opět se skamarádí. V jednom ze dvorů je překvapí muž v černém plášti s bílou maskou, který jim ukazuje ježka v kleci. Všichni se na něj vrhnou, ale on je silnější a prchá.

5. díl:
Další zajímavé setkání Rychlých šípů bylo se starým kostelníkem od sv. Jakuba, který jim vyprávěl o jakémsi podivném chlapci, jenž chodil do kostela zvonit. Jan Tleskač se jmenoval a učil se zámečníkem. Měl ve dvoře malou dílnu a v ní stále něco kutil, i ježka v kleci si prý vyrobil. Kostelník jim vypravoval i o jeho nešťastné smrti, kdy přepadl přes zábradlí zvonice. Ježka v kleci ani deník, který si psal, však u něho nenašli. Když už byly Rychlé šípy ve Stínadlech chtěly se podívat do Přístavní ulice číslo 27, kde jak stálo v dopise, měla být tajná chodba. Ve sklepě domu narazily na chodbu zarovnanou kamením a vydaly se jí prozkoumat. Nakonec prošly hřbitovní chodbou, která končila zvláštními dveřmi.

6. díl:
Za dveřmi, které vedly z tajné chodby se Rychlé šípy dostaly do kostela sv. Jakuba. Ano, do kostela, kam chodil Jan Tleskač zvonit. Našly staré schody vedoucí na zvonici, kde Rychlé šípy našly tleskačův deník. Doma v klubovně se hoši ze starého deníku dozvěděli, že Jan Tleskač pracoval na nějakém vynálezu, a že měl jakýsi strach z člověka, kterému říkal Em. Toto jejich napínavé čtení přerušila návštěva Vonta v jejich klubovně, který chtěl, aby se Rychlé šípy nepletly do Vontských věcí.

7. díl:
Jindra uvařil čaj a Rychlé šípy pokračují ve čtení v Tleskačově deníku. Dozvěděly se, že Jan Tleskač postavil létající kolo. Jeho první let však nekončí zdárně, zaseklo se mu kormidelní lanko a po nárazu do stromu zůstává bezvládně ležet na zemi s naraženou páteří. Je však spokojen s vědomím, že jeho vynález funguje. 20. října je opět Jan Tleskač ve věži. Tento den se opět hrozně pohádal se svým mistrem, snad jako nikdy předtím. Je rozrušen a má strach z každého dne, který musí u EMa ještě prožít. Někdo jde nahoru na věž. Tleskač si myslí, že je to kostelník. Ale ne. Je to ….. "Mirku, Mirku, kdo je to?" Ozývají se hoši. Ale deník dál nepokračuje a končí uprostřed stránky. Jarka začne nahlas přemýšlet: "To by ale znamenalo, že Jan Tleskač se nehoupal na zvonu, ale EM ho shodil dolů z věže ,proto tam byl mezi prvními. Měli bychom se vypravit do stínadel a najít tu Tleskačovu dílnu." V dílně pod podlahou najdou dutou cihlu, ve které je velmi poškozený plánek létajícího kola. Tu však mezi dveřmi stojí záhadná postava…..

8. díl:
Rychlé šípy, které pátrají v tleskačově dílně, překvapí jakýsi člověk. Po honičce s ním a s Mažňákem zaběhnou do domu, kde je ve sklepě chodba, kterou nedávno objevily. Mažňák se za nimi nepouští, protože nemá baterku. Rychlé šípy dojdou chodbou až do kostela sv. Jakuba, kde je čeká překvapení. Chystá se zde vontská rada. Na vontskou radu nemají obyčejní Vontové přístup, natož nějací kluci z jiné čtvrti. Rychlé šípy vyslechnou radu, která plánuje volbu Velkého Vonta. Proběhne v sobotu soubojem Losny a Mažňáka. Po skončení vontské rady vpadnou mažňákovci do kostela a vláčí Losnu. Rychlé šípy mu pomohou, vysvobodí ho a utečou opět pohřební chodbou. Postupně získávají Losnovu důvěru a nabídnou mu návod, jak vyndat ježka z klece, za to, že jim ho hned jakmile ho získá půjčí. Nejprve však musí ježka získat od Širokka. Mažňákovci na něj líčí past, ale Losna jim to chce překazit a Širokka s pomocí Rychlých šípů zachránit…

9. díl:
Otakar Losna s Rychlými šípy společně zasáhnou do honičky mažňákovců na Širokka. Širokko prchá po střechách domů. Na jednom z domů se s ním utrhne okap a on si poraní nohu. Rychlé šípy mu pomohou. Teď, když se nemůže bránit však od něj ježka v kleci nevezmou. Mirek Dušín se převlékne za Širokka, aby odlákal Vonty a pomohl zachránit Širokka. Nastává den volby nového Velkého Vonta. V ulicích Stínadel hoří za okny domu svíčky a navozují tak zvláštní atmosféru. Rychlé šípy spěchají do stínadel, aby se tajně účastnily volby Velkého Vonta. Jsou však zdrženi pronásledujícími Vonty a tak se do kostela sv. Jakuba dostanou až na samý konec souboje Losny a Mažňáka o Velké Vontství. Má rozhodnout poslední zkouška, ve které mají každý ze soupeřů přinést něco objevného o Stínadlech. V souboji nakonec zvítězí Losna, který se pochlubí, že umí vyndat ježka z klece. Při předávání tohoto amuletu novému Velkému Vontovi zasáhne tajemný Em, vlastně Emil Mažňák, mistr u kterého se Jan Tleskač učil. Ježka v kleci Losnovi vytrhne a utíká do podzemní chodby. Tady ovšem uklouzne a ježek v kleci je nenávratně ztracen na dně stoky
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama